ЛЯЩ / СПОСОБИ ЛОВУ

ЛАТИНСЬКА НАЗВА: Abramis brama
РОДИНА Коропові
АРЕАЛ ПРОЖИВАННЯ ЛЯЩА В УКРАЇНІ
В наших водоймах водиться лящ звичайний, якого називають східним або дунайським. Це самий головний представник свого роду. Найближчі українські родичі: густера і синець. Лящ аборигенна риба наших річок, каналів і озер. Він воліє жити в зграї на великій глибині. Дуже любить жити в ямах біля глиняного обриву. Незважаючи на те, що він не любить швидкої течії, лящ прекрасно себе почуває на неспокійній Десні. На водосховищах тримається в затоках влітку, розбиваючись на дрібні зграйки, і на глибині біля русла всю іншу частину року. Що зовсім дивно, так це адаптація ляща до солонуватою воді. Відомі випадки затримання цієї риби в Чорному й Азовському морі. Годується лящ на місцях з піщаним або глиняним дном. У місцях скупчення черепашок, на виходах з ям. Вдень на глибині, ввечері і вночі виходить на мілину. Шукати його краще всього в фарватерів водосховищ і річок.
В Україні ця риба відома ще як Василь, Козлик, Кістки і Лящ.

ІХТІОЛОГІЯ
У 1758 році лящ отримав своє міжнародне наукове назва і був описаний іхтіологами. Це унікальна риба! За час свого життя він змінює назву і забарвлення. Молоді особини лящів називаються підлящики, дорослі — лящі. Дорослими вони стають, за старим правилом, набравши вагу 2 кілограми. Але ця інформація застаріла. Після того, як старі офіційні лящі майже зникли з наших водойм, українські рибалки провели реформу, і тепер лящ стає лящем при вазі 1,5 кілограма. Починаючи з цього ваги з рибою відбуваються метаморфози — вона змінює колір і її кістки починають обростати м’ясом.
Лящ –зграєва глибоководна риба веде кочовий спосіб життя. У пошуках їжі він риє своїм ротом м’який мул, методично перевертаючи ділянка за ділянкою. На великих водосховищах це досить ефектне видовище (вода в цьому місці як би кипить). У природі живиться личинками комах, равликами, черепашками, а іноді і водоростями. Зграя лящів у водоймі курсує, часто по одному маршруту (так звані тропи), але вдень це неодмінно відбувається на глибині. Це не риба веде нічний спосіб життя, але саме в темний час доби він влаштовує свої мілководні жирування. Лящ обережний, дуже полохливий і має в кожній зграї свого вождя. Виростає до 80 сантиметрів в довжину, набираючи при цьому до 6 кілограм ваги. Живе до 23 років.

НЕРЕСТ
До свого першого нересту (зазвичай до цього віку він набирає 800 грамів) підлящик йде 3-4 роки. Для розмноження йому потрібні температура води не нижче 21 градуса Цельсія. Сам нерест відбувається в прибережній рослинності, а підготовкою відповідних місць особисто займаються самці. Мальки з’являються через тиждень і з допомогою секрету кріпляться до водоростей.
ОСОБЛИВОСТІ ЛОВЛІ ЛЯЩА
Це напрочуд стабільна риба в плані рибалки. Клювання лящів слабшає тільки під час нересту і при несприятливих погодних умовах. Навесні зловити ляща можна тільки в районі фарватеру або русла. Рішуче вірна снасть фідер, бортові вудки (на кільце) або донка (вудка доречна тільки на малих річках при лові впроводку). При цьому, слід орієнтуватися на ловлю на нижньої бровки. Під час нересту лящ рухається вервечкою, іноді заходить у малі річки. Влітку, особини до кілограма заполоняють мілководні затоки і прибережную рослинність, великі ж лящі не виходять на мілині, воліють триматися на глибині. Єдиний час, коли на мілині можна зустріти великого ляща – річна нічна жирівка. Вже з вересня майже вся популяція лящів переміщається в глибокі ями, де і проводить час, що залишився до весни.
Найбільш універсальною снастю з лящеві є фідер. На неї він відгукується весь сезон рідкої води. Найпопулярніші наживи в цей час – хробак, опариш, мотиль, горохова мастырка і пареный горох. Так само можлива покльовка на парену пшеницю, перловку і ракову шийку (особливо навесні, линялый рак – улюблене природне ласощі лящів). З особливостей:

 • Ляща потрібно приваживать і ставити на корм.
 • Для його лову потрібно довгий повідець з тонкої волосіні (від 50 сантиметрів, і тільки для трофеїв 0,25 мм).
 • Наживку бере лише у чи з дна.
 • Підлідна ловля ляща відбувається із застосуванням прикормки в глибоких проточних місцях на руслах річок. Найчастіше на мормишку надягають личинку комара (мотиль). Для досвідчених лещатников винайшли навіть спеціальний бур збільшеного діаметру. Лящ добре ловиться взимку і спортивності не поступається окуні і плотве.

  СЕЗОН ЛОВУ І ЧАС ЖОРА
  Ляща ловлять круглий рік 24 години на добу. Жор спостерігається після нересту, в липні жари і у вересні перед спуском на глибини.
  ІДЕАЛЬНІ УМОВИ
  Помірно вітряний літній день. Тиха літня ніч. Навесні і восени лящ найбільш активний перед заходом сонця.
  ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА
  Тіло високе, плоске, з непропорційно маленькою головою та ротом у формі трубочки. Луска середнього розміру, забарвлення сребристый у підлещиків, і бронзовий у справжніх лящів. Під час нересту, черевця самця забарвлюється в червонуватий колір. Між хвостовим і анальним плавцем у ляща знаходиться кіль.
  ГАСТРОНОМІЯ
  Має промислове значення і широко представлений в харчовій індустрії. В’ялений і копчений, він використовується як популярна закуска під пиво. Риб вагою більш 1,5 кілограма можна смажити. В рибальському середовищі виділяється такий делікатес, як смажені ребра ляща.
  СВІТОВІ РЕКОРДИ
  Офіційно найбільшим лящем вважається риба спіймана 11 травня 1984 року в Швеції на озері Hagbyan Creek. Риба важила 6,01 кілограма. Автор рекорду Luis Rasmussen.

  • Слідувати


  admin

   Народився я майже в очереті, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері ввібрав в себе любов до риб і їх лову. З вудкою пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю ашипки, і не правильно, розставляю коми! В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог. Тільки є один нюанс, я не знаю що це таке:)

   Попередній запис

   БІЛИЙ ТОВСТОЛОБИК

   01.09.2017

   Наступна запис

   Misona – блог для справжніх самураїв

   17 Вересень, 2017

   You may also like

   • КОЛЮЧКА ТРЕХИГЛАЯ

    11 Квітень, 2018

   • АМУРСЬКИЙ ЧЕБАЧЕК

    27 Вересень, 2017

   • БІЛИЙ ТОВСТОЛОБИК

    30 Серпня, 2017