Чисто не там де не смітять, а там де прибирають. Тема стрьомна, брудна, але неймовірно важливо її піднімати. Інакше всі ми скоро потонемо у цій мерзенній рідині…

Зовсім недавно мені відкрили очі на одну з найбільш серйозних проблем забруднення навколишнього середовища — забруднення землі упаковкою підлягає утилізації (пляшки, пластик, пакети, банки, пробки, одноразовий посуд, картон, папір і тд.). Мені відкрили очі на те, що весь цей срач, який ми бачимо кожен день скрізь: на берегах, вулицях, у лісах, уздовж доріг і тд., знаходиться там тільки тому, що дехто не хоче запровадити європейську практику, і робити там!

Нам вводять європейську комуналку, вартість лікування, документи міняють на нові… а може, треба було починати з елементарного. З прибирання своєї країни, взяти і розібратися зі сміттям. Знаєте, чому в європейських країнах чисто? Там сміття вміють відрізняти від «цінних речей. Там упаковка, навіть від йогурту і молока здається в магазин. І ясна річ, ще там після того як насмітять, прибирають. Сьогодні я вам розповім про те, як побороли забруднення упаковкою в Німеччині…

Але спочатку хочу повідати думки людей, які в темі по саме не можу. Один уже не молодий, але мудрий чоловік, так і сказав: « Я знаю як позбутися сміття на вулиці!» Він той, якого прийнято вважати «бомжем», хоча це в корені не вірно. Живе він у власній квартирі, їздить на риболовлю, годує всіх місцевих собак, а заробляє — за рахунок сміття. Він робить гроші з того, що знаходиться на вулиці. Їде на ровері, а ззаду у нього замість багажника, банановий ящик і пару будівельних мішків. За день покатушок стабільно збирає гривень на 200. Правильно називати таких людей — утилізатор. Так ось він знає, що упаковка це прибутково, але він з жахом дізнався, що в Німеччині він давно вже був би мільйонером.

Вже більше 10 років наша держава Україна зобов’язана говорити спасибі цій людині. За що? Та за те, що він бореться з нашої лінню і дурістю кожен день!

Це нам лінь сходити в магазин зі своєю сумкою, ми купуємо рідини в ПЕТ пляшках, користуємося безкоштовними одноразовими пакетиками, купуємо одноразовий посуд, викидаємо старі віконні рами прямо біля під’їзду… Боже, на яку тільки дурість ми не підемо з-за своєї ліні!

І з цим вдіяти нічого не можливо. Все одно знайдуться «фахівці» які загадят, навіть те, що приберуть інші. Я в цьому переконався особисто. Так, кілька весняних прибирання сміття з форумчанами і однодумцями, ні до якої чистоті в місці прибирання не привели. Всі наші потуги, на жаль, через якийсь час засипалися сміттям з новою силою. І здавалося виходу немає. А насправді він є!

Так що ж я почув?

Дуже просте рішення — потрібно створити в Україні такі умови, при яких: сміття не буде залежуватися на вулиці, його вигідно буде прибирати, здавати в пункти прийому, а ще буде чудово, якщо за цей банкет заплатить той, хто насмітив. Як це зробити — просто:

 • Стимулювати виробництво одноразової упаковки з біоматеріалів.

 • В ціну «шкідливою» продукції включити вартість утилізації упаковки.

 • У центрах переробки підняти закупівельну вартість використання упаковки, а можна і зобов’язати магазини її приймати.

 • Крапка.

  З чого я вирішив, що це спрацює? Прості закони економіки!

  Більш детально про кожному пункті плану.

  Отже пункт №1. Саме з нього треба починати. Спочатку потрібно створити умови, при яких пластик можна буде замінити на що-небудь. Яка в нього може бути альтернатива? Еко-упаковка (паперова, пластик зі спеціальною добавкою і тд.) або зворотна тара.

  До речі, знаєте як у Німеччині вирішують проблему пакетиків? «Pfandtasche» це такі заставні сумки. Платиш 2 євро одноразово і користуєшся спеціальною сумкою до кінця своїх днів. Порвалася, забруднилася приносиш її назад в магазин, а в замін тобі видають нову. Спеціальну поворотну сумку для покупок.

  Пункт №2. У більшості розвинених країн, в ціну товару окремо включена вартість утилізації упаковки. Виходить наступне: виробник виробляє товар в упаковці, яка потребує утилізації. Кінцевий покупець, оплачуючи товар, платить за утилізацію упаковки. Товар вжив, упаковку здав, тобі повернули гроші. Не здав, а викинув, гроші повернуть того, хто здасть в центр утилізації. Очевидно? І зовсім не неймовірно. Таким чином, вирішується ще одне питання: викинув повз урни — заплатив.

  З рубрики як там. У Німеччині пляшка води 0,5L в пластиці варто: 0,19 євро за воду, + 0,25 євро за те, що якщо ти викинеш пляшку, то ти ж і заплатиш за її утилізацію. Бінго!

  Пункт №3. Плата за утилізацію. Дуже важливий пункт. Знаєте, який PFAND (заставу за тару) в Німеччині? Такий, що не один німець не викине пляшку в сміття.

  Один мій товариш розповідав цікаву історію, про те як він хотів викинути порожню пивну банку в підземний сміттєвий контейнер в одному з районів Берліна. Зазвичай на майданчику коштує 3-4 мусороприемника різного кольору. В якій кидати такі відходи він не знав і вирішив запитати у людей, що проходять повз. Німці довго не розуміли, що він хоче, а коли зрозуміли, покрутили біля скроні зі словами: «Це не сміття! Хлопець, постав це на підлогу біля приймача. Банку обов’язково знайде свого героя!»

  PFAND:

  Скляна пляшка — 0,08 — 0,15 Євро; в гривнях це 2,8 — 5,25 за одну пляшку!

  Алюмінієва банка — 0,25 Євро; 8,75 за одну банку;

  Пластикова пляшка— 0,15 — 0,3 Євро; 5,25 — 10,5 за одну пляшку.

  Flaschensammler (аналоги наших утилізаторів) як бачите живуть добре. І сміття в Німеччині майже не видно, він з’являється за день, але вночі зникає. Вранці все блищить і нічого не валяється.

  А які розцінки на закупівлю вторсировини в Україні? Сумні,а зовсім недавно були дуже сумні. Зараз ціни трохи зросли:

  Скляна пляшка 1 кг — 0,8 — 1.2 грн; 3 пляшки в 1 кг.

  Алюмінієва банка 1 кг — 11 грн; 66 банок на кг;

  Пластикова пляшка 1 кг — 6 грн; 25 1,5 л пляшок на кг;

  Плівка 1 кг — 6 грн. Купа пакетиків на кг.

  Пластикова пляшка — приймається в 43 рази дешевше, ніж у Німеччині, алюмінієва банка в 54 рази, скло в 17 разів. При цьому вартість самої продукції приблизно однакова. Не дивно, що ми живемо як у свинарнику…

  Чому так? Не знаю, видно хтось непогано заробляє на смітті, а держава, мені здається, просто не зацікавленийпро те, що б у нас було як там. У плані чистоти.

  Ну що, в принципі, ідею я постарався донести. Вийшло? Не знаю! Треба з чогось починати, це точно. Якщо запропонувати нашим утилізаторів 25% того, що мають Flaschensammler, впевнений — розглянуті 4 типу сміття зникнуть раз і назавжди! А це дуже шкідливий сміття, основний.

  Ось такі справи.

  • Слідувати


  admin

   Народився я майже в очереті, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері ввібрав в себе любов до риб і їх лову. З вудкою пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю ашипки, і не правильно, розставляю коми! В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог. Тільки є один нюанс, я не знаю що це таке:)

   Попередній запис

   Офіційне роз’яснення від Держрибагентства!

   20.01.2018

   Наступна запис

   3 роки бути “блогером” ☕ Яке воно?

   15 Лютий 2018

   You may also like

   • Товариші пінгвіни і просто любителі зимової риболовлі

    9 Грудень, 2018

   • 250 000…! Спа-сі-бо!

    6 Грудень, 2018

   • Ловля на орендованій водоймі — про права простих рибалок

    28 Листопад, 2018