В середині 20 століття поблизу міста Павлоград бурхливий розвиток і видобуток вугілля на шахтах «Павлоградська», «Героїв Космосу», «Благодатна» і «Тернівська» призвела до незворотних наслідків. Так як основні пласти вугілля знаходилися безпосередньо під річкою Самара, з часом, через вироблення, ландшафт заплави став істотно змінюватися. Місцями грунт просідав на глибину більше 5 метрів, що призводило до заболочування, весняних підтоплень і змінювала русло річки. До того ж видобутого з надр породу необхідно було куди складувати. Так і з’явилася ідея створення штучних водойм, яка повинна була вирішити декілька проблем:

— складування породи;

— захист р. Павлоград і с. Вербки від повеней (тільки за останні 100 років місто пережило 6 великих повеней);

— дренаж гірничодобувних підприємств.

Поряд зі створенням водоймищ було прийнято рішення про проведення рекультивації земель. Родючий шар затапливаемых лугів знімали, складували, потім підсипали породу, глину і повертали родючу землю на місце. Такі ділянки рекультивації засаджували різними деревами і чагарниками або розбивали на них дачні наділи. Ідея припала до душі майже всім. Пейзаж не затьмарювали терикони, а луки і степи зеленіли звичної для тих місць рослинністю. Більш ніж 10-тикилометровая дамба утворила нове русло річки Самара, а площа водного дзеркала становить 2000 гектарів.

В 1974 році було навіть створено спеціальне управління рекультивації земель, завдяки якому утворилися водойми було випущено безліч різних видів риб, а на берегах висаджено ялини, берези, ялини і ялиці. З початку 80-х Шахтні розливи все частіше стали вживатися в оповіданнях рибалок, а в середині 8-го десятиліття 20 століття розливи Самари біля шахт стали улюбленим місцем відпочинку жителів Павлоградського району.

Вода і спеціально привезений крокуючий екскаватор об’єднали кілька озер, назви яких тепер позначають деякі ділянки розливів.

Умовно вони поділяються на:

— ЦЗФ (знаходиться навпроти Центральної Збагачувальної Фабрики) перед селом Вербки;

— БЛАГОДАТНА (навпроти шахти «Благодатна»);

— РЕКУЛЬТИВАЦІЯ (навпроти шахти «Павлоградська»);

— БУХЕНВАЛЬД (від дач до мосту);

— ГНИЛЕ ( від моста і до гідроспоруд)

— ФЕДОРА (від гідроспоруд і до терновских розливів);

— МАЛИЙ ТЕРНІВСЬКИЙ РОЗЛИВ (від перекачной насосної і до р. Тернівка);

— ВЕЛИКИЙ ТЕРНОВСКИЙРАЗЛИВ (місце злиття річки Тернівка і Самара).

До речі, одна з функцій новостворених водойм була і є захист житлових зон від підтоплення. Одного разу, на початку нульових, гребля в районі шахти «Благодатна» не впоралася і потік води затопив не тільки найближчі дачі, але й житлові будинки Соснівки. Причиною руйнування насипу за версією будівельників стало колоду. Адже Не дарма кажуть: немає лиха без добра — разом з водою зайшла з розливів риба в Старе русло Самари.

Ця водойма містив в собі необмежену кількість дрібного карасика, верховки і горчака. Голодна самарська щука отнерестилась в ньому і вже до осені радувала поклевками спінінгістів.

Нове русло річки Самара

Тут воно представляє з себе вириту крокуючим екскаватором канаву, шириною від 30 до 50 метрів, з переважною глибиною до 5 метрів і U-подібною формою підводного рельєфу. Ця канава, на розливах від ЦОФа і до Бухенвальда, розташовується безпосередньо у насипної греблі. Також кілька канав прориті і на протилежній стороні: у дач, в місцях з’єднання озер, у ЦОФа.

У наступних матеріалах я більш детально зупинюся на кожному з умовних ділянок.

 • Слідувати


admin

  Народився я майже в очереті, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері ввібрав в себе любов до риб і їх лову. З вудкою пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю ашипки, і не правильно, розставляю коми! В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог. Тільки є один нюанс, я не знаю що це таке:)

  Попередній запис

  Розливи річки Самара навпаки ЦОФа

  02.07.2017

  Наступна запис

  Річка Самара — релікт льодовикового періоду

  30 Липень, 2017

  You may also like

  • Річка Самара — релікт льодовикового періоду

   30 Липень, 2017

  • Розливи річки Самара навпаки ЦОФа

   29 Червень, 2017

  • Шахтні розливи річки Самара / Благодатна

   24 Червень, 2017