Сонце вже стояло досить високо. Дорога крізь заплаву Десни впиралася прямо в річку. Перед очима постала неймовірна картина, точно така ж як у сні. Освячена осіннім сонцем Десна, тільки більш могутня. І гарна… Миттєво каретка моєї «України» дала зворотний хід. У надрах задньої осі скрипнув гальма і велосипед зупинився. По воді пливли бульбашки і сотні сонячних зайчиків. Линули якісь рослини, плескалася риба. Закована у високі береги, Десна, відкривалася новим незвіданим світом, який лежав прямо переді мною. Не терпілося його помацати. Але поки нам потрібно було ще трохи проїхати. Зовсім скоро відбудеться моя перша рибалка на Десні…

Вироби «радянського» велопрома, за 12 км шляху, зажадали тільки підкачки шин, зараз вони мирно відпочивали біля дерева. Леха (так звати мого друга) відразу відправився займатися табором, а я стояв і просто спостерігав за річкою. Десна — унікальна хоча б тим, що на протяжності всіх 575 кілометрів шляху по Україні, на ній не побудували жодної греблі, ні одного каналу або водосховища. Це напевно сама дика з великих річок. З потужним плином і міцними місцями на дні.

Про те, що дно в передбачуваному місці лову буде непроста, просто кричали корчі розкидані по березі. Але такі перешкоди мене не зупинять. Як і уві сні, я дістав болонку і спробував ловити впроводку. На жаль, протягом було занадто сильним… Хвилин 15 я топтався по березі, супроводжуючи пропливає повз поплавок. Пробував ловити на обратці, але нікого так і не спокусив. Риба (головені) плавала, я їх бачив, але гуляли вони явно без ознак апетиту. Саме так почалася моя риболовля на Десні.

Поки я шлявся з вудкою, Леха встановив намет, натаскал дров і роздобув цеглини. Діловито сівши на вершині кручі він став з цікавістю спостерігати за моїми клопотами. А їх було в мене…

Тим не менш, я не розсиджувався, намагався дорожити кожною хвилиною риболовлі на Десні. Відклав убік вудку і став збирати фідер. Ін лайн і метровий повідець. Годівниця 60 грам. Закид на 50 метрів і… Протягом стягує годівницю вздовж берега, про це чітко говорить квивертип. Нарешті він завмирає. Буквально відразу ж заробляю потужну поклевку з відстрілом. Підсікання. Є! Риба, причому я відчуваю, що хороша.

Перший деснянський підлящик. Привіт річка Десна і її мешканці. За традицією дебютна риба відпускається, традиції порушувати не можна! Дивлюся на Леху, а у нього усмішка на обличчі. Відпустило.

Тільки після цього, дозволив собі сісти і трохи перевести дух. Знову набив годівницю, повісив на гачок пензлик черв’яків, занедбаність. Ставлю вудку на підставку, а поруч щука просто рве дрібниця. Вилітає з води, як карпо, з гуркотом шлюпается про воду. Краса! Десна просто кишила рибою і я дуже був націлений її зловити.

Через годину, до одного фідеру додався його брат, а в садку у мене було вже штук 5 залікових підлещиків. Плюс 3 обриву на 0.15. Причому, один раз, це був хороший підлящик, якого я просто не зміг витягнути на берег. Тільки через годину я остаточно усвідомив, що моя перша рибалка на Десні відбулася. Риба на жареху вже була, тому я зарядив обидва фідера на варену молоду кукурудзу, зібрав спінінг і взяв коробку з штучними приманками.

На мене дивилися мої улюблені воблери, але ризикувати я ними не став ( до того часу, я вже обірвав пару повідків). Вирішив для початку простукати «пройдисвітом» дно. Перший заброс і мертвий ціп. Обрив. В’яжу ще одну ждигу на простий шарнір. Пару подбросов і ціп… Да уж, з джигом не зрослося, дно проблемне біля берега. Перевязываюсь, вішаю вертушку «мепс» і починаю маніячити. Хвилин двадцять полоскання, на диво, щуку не спокусили, хоча весь берег просто кипів від її активності.

Повертаюся до фидерам, а там вже сидить. На обох, за однаковою плотвице. Ну що ж, фідер так фідер.

Наступні кілька годин, я не звертав увагу на бій щуки, а спокійно ловив фідером. Причому одним на кукурудзу, а другим на пучок черв’яків. Клювало як на чорних каменях, тільки краще. На кукурудзу йшла мірна плотва, а на хробака підлящик, з густерой упереміш. У якийсь момент кльов припинився… Підійшов лящ?

Час щло, але нічого не відбувалося. Схоже це не лящ, а просто обід. Сиджу, роздягся до трусів. Вітру немає, спека як в липні, навіть не віриться, що на календарі 21 вересня. Леха поїхав у справах до Мени, я один. На березі ні-ко-го. Сонце просто плющить. Може купуватися? Зайшов по коліна у воду. Стою, звикаю, згадую розповідь діда Семена. «Раніше в Десні ніхто не купався»…

Боковим зором бачу, що щось відбувається з фідером. Він неприродно вигинається і відривається від землі…

Вам, напевно, знайоме почуття, коли уві сні потрібно бігти, а ви зробити не можете. Ледве-ледве тащитесь. Саме в такій ситуації опинився я. Тільки не у сні. Спробував різко розвернутися, але послизнувся і провалився в мул. Берег представляє з себе різку бровку. 1.5 метра від берега, вже по пояс. Крутий свал. Взятися нема за що. Протягом моментально підмиває і вже готове мене нести… Коротше, ці кілька секунд, що я боровся з Десною, мені здалися вічністю. Вибираюся з води, хапаю спінінг і намагаюся зупинити рибу. Фрикціон смотан до кліпси, чорт. Скидаю. Послаблюю гальма. Риба несподівано зупиняється і починає повільно плисти проти течії. Ось так подарунок. Гарячково затягую фрикціон і тягну. Мені подобається така риболовля на Десні!

Повідець в снасті з міцної волосіні (до того моменту я вже ловив на 0,2 Preston Reflo), в якості основної — шнур 0.15, тому можна не сильно церемонитися. Хоча я не поспішаю, розумію, що на іншому кінці висить явний кабан. Вудлище як можна вище і намагаюся відірвати від дна. Сам собі розповідаю вголос, що треба робити і роблю все дуже плавно. Хух, пішов. Мотаю м’ясорубку і уявляю собі величезного ляща… Дійсність виявилася іншою. На поверхню вийшла щука! Хороша щука! Побачивши мене вона підморгнула, продемонструвала свої гострі зуби і попливла. В один бік полетів повідець з годівницею, в іншу, вже мертва плотва за долоню…

Підступна Десна! Риболовля на мирну рибу може принести трофейного хижака, а може нічого і не принести… до Речі, трохи пізніше у мене була схожа покльовка, тільки риба зірвалася не піднімаючись з надр Десни. Годинок в п’ять, мені набридло рибалити (в садку було вже більше норми…, але на двох начебто норм), взяв фотоапарат і пішов прогулятися по березі. Під однією з круч варто зграя головнів. І особини в ній як на підбір. Найбільша за кілограм точно. Але фотоапарат на них зрадницьки не може сфокусуватися…

Так само, з обриву бачив кілька гарних жерехів і невеликих щук. Риба в річці є, але щось їй не так. Значить мене не обдурили (напередодні виїзду, за словами Лехиного батька, головень відмінно клював на кукурудзу), значить буду чекати свій трофей. Адже у мене попереду 3 дні на Десні…

До вечора на річці почався такий бій хижака, що я не міг нормально сидіти з фідером. Кожен раз отвлекаешся, де ж там б’є. Якщо поруч, хапаєшся за спінінг. Кидаєш, з завмиранням серця проводиш, міняєш приманку. На жаль. На спінінг, я заробив лише одну поклевку. Це був невеликий окунь, який спокусився на маньячку. Щука геть ігнорила все що я їй пропонував. Втім, як і головень, жерех, судак і сом. За вечір, я втратив кілька воблерів, і кілька джиг з гумками Кейтек.

Але це мене не засмутило. Риболовля на Десні сподобалася з першої спроби! Я був просто щасливий…

Хтось невидимою рукою вимкнув світло і запалив багаття. Розкидав іскри на небо і викотив місяць. З кручі Десна виглядала якось казково. Луна відбивалася у воді бульбашок, чвакал судак і плескав сом. Ми поставили на вогонь сковорідку і прожарили рибку. До стану Well Done.

Це що б покінчити з ботулізмом раз і назавжди:) Повечеряли. Накотив сон. До півночі я чекав ляща, але так і не дочекався…

Після першого дня, риболовля на Десні мені не просто подобалася, вона зводила з розуму! Вразила річка! І поверхпро не дивлячись на відсутність в улові великих риб. Вона мені нагадала ресторан, в якому шеф сам вирішує, що ти будеш є. І це тебе лякає, раптом принесуть щось з цибулею, а ти його не будеш. Але тобі приносять щось неймовірно чудове. І ти розумієш, що шефу куди видніше, ніж тобі. Скуштувавши страву раз, ти не хочеш більше йти ні в який інший ресторан. Ніколи…

 • Слідувати


admin

  Народився я майже в очереті, на березі Волги, в районі з назвою Світлий Яр. З молоком матері ввібрав в себе любов до риб і їх лову. З вудкою пам’ятаю себе з п’яти років. Може тому і пропустив повз вуха основні уроки правопису. Роблю ашипки, і не правильно, розставляю коми! В даний час, намагаюся створити зручний інформаційний ресурс для українських рибалок, ну і трохи оформляю це як блог. Тільки є один нюанс, я не знаю що це таке:)

  Попередній запис

  У пошуках рибальських пригод ⚓ — Рибальське село Куковичі

  01.10.2018

  Наступна запис

  Рибальські пригоди на річці Десна ⚓ День другий

  5 Жовтень, 2018

  You may also like

  • Товариші пінгвіни і просто любителі зимової риболовлі

   9 Грудень, 2018

  • 250 000…! Спа-сі-бо!

   6 Грудень, 2018

  • Ловля на орендованій водоймі — про права простих рибалок

   28 Листопад, 2018